2013-12-01 Światowy Dzień Walki z AIDS

Image Placeholder
1 gru
0

2013-12-01 Światowy Dzień Walki z AIDS

cameroon-10

 

Każdego dnia 6 800 nowych osób zostaje zarażonych wirusem HIV, a ponad 5 700 umiera z powodu AIDS. Na całym świecie w 2011 r. było 34 mln osób żyjących z HIV. Najbardziej dotkniętym epidemią obszarem pozostaje Afryka Subsaharyjska. W tymże roku z powodu AIDS na świecie zmarło 1,7 mln osób, HIV zakaziło się 2,5 mln, trzy czwarte z nich w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie mieszka 68 proc. osób zarażonych wirusem HIV. Problem AIDS najbardziej dotyka kobiet i dzieci. Ponad 60 proc. zarażonych wirusem HIV w Afryce Subsaharyjskiej to właśnie kobiety.

UNICEF i UNAIDS razem pracują nad monitorowaniem sytuacji dzieci w kontekście problemu HIV/AIDS. Szacuje się, że:

  • 2,3 mln dzieci w wieku 0-14 lat zarażonych jest wirusem HIV,
  • 15,2 mln zostało osieroconych z powodu AIDS,
  • niezliczona liczba dzieci boryka się z tym problemem na co dzień, cierpiąc z powodu wykluczenia społecznego powodowanego chorobą,

Wciąż natomiast:

  • tylko 1 na 10 kobiet w ciąży zarażonej wirusem HIV otrzymuje leki antyretrowirusowe ograniczające przeniesienia wirusa na dziecko,
  • tylko 1 na 10 chorych dzieci jest poddane terapii antyretriwirusowej,
  • tylko 1 na 3 nastolatków w Afryce Subsaharyjskiej posiada wiedzę na temat HIV, która pozwoliłaby im uchronić się przed zarażeniem.

I to właśnie dzieci najbardziej cierpią z powodu HIV/AIDS. Przeważająca liczba rodziców naszych podopiecznych zmarła z powodu AIDS! Przerażającym jest przy tym fakt, iż bardzo często Kameruńczycy zarażeni AIDS, traktują chorobę niczym grypę, którą można szybko i bez konsekwencji wyleczyć!

O tym jak niebezpiecznym może być zarażenie się wirusem HIV/AIDS przekonałem się na własnej skórze, kiedy to w domu dziecka przypadkiem ukułem się igłą od chorego, którym się opiekowałem. Podopieczny niestety zmarł kilka dni później. Szczęśliwie dzięki terapii prewencyjnej i wstawiennictwu za moje zdrowie w gorliwych modlitwach wszystko skończyło się pozytywnie.

Pamiętając o wszystkich cierpiących/zmarłych z powodu HIV/AIDS łączmy się w modlitwie; odmawiając również kilka “Zdrowasiek” za zdrowie naszych Dzieciaków i Opiekunów!

Bóg zapłać!

Categorised in: