2013-12-10 Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, DZIEŃ OCHRONY PRAW DZIECKA

Image Placeholder
10 gru
0

2013-12-10 Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, DZIEŃ OCHRONY PRAW DZIECKA

kids

 

10 grudnia cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, tego dnia również świętujemy Dzień Ochrony Praw Dziecka.

Warto  znać nasze prawa, by móc ich bronić.
“Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa.
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka” (art.1)

Konwencja Praw Dziecka uchwalona została przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 roku.

Warto by przytoczyć naczelną zasadę “nie ma dzieci – są ludzie” przyjętą przez Janusza Korczaka; dziecko jest człowiekiem,    z czego wynika troska o wciąż gwałcone przez dorosłych prawa, takie jak: prawo do szacunku, prawo do niewiedzy, prawo do niepowodzeń i łez, prawo do upadków, prawo do własności, prawo do tajemnicy, prawo do radości, prawo do dnia dzisiejszego.

Janusz Korczak w swoim pamiętniku pisał – “dziecku potrzebna jest jasność szczęścia i ciepło miłości. Niech dzieci się śmieją, niech będą wesołe.” Dziecko powinno wychowywać się w miłej i serdecznej atmosferze, pełnej uśmiechu i radości.

Nie zapominajmy zatem także o dzieciakach, które nie zawsze są pełne radości i uśmiechu; które są sierotami, jednak w afrykańskich warunkach mają to szczęście, iż trafiają do „Foyer St. Dominique”, gdzie z całego serca staramy się im zapewnić godne dzieciństwo, dobre wychowanie i wykształcenie w wierze katolickiej , by mogły samodzielnie wkraczać w dorosłe życie.

KLIKNIJ TUTAJ >> A jak TY możesz pomóc ? << KLIKNIJ TUTAJ

 

Za wszelakie wsparcie składam serdeczne Bóg zapłać!

Z Panem Bogiem,

Dariusz Godawa OP

Categorised in: